Tudósítás
A szélsőséges időjárás nemcsak a gyakorlat tervében szerepelt !
A Norvég Alap támogatásával megvalósuló, „A katasztrófavédelmi intézményrendszer helyi szintű kapacitásfejlesztése„ projekt a záró gyakorlatára a Hajógyári-szigeten, a Szekér Csárda előtti területen került sor, 2017. április 19-én. A gyakorlás az egyre gyakrabban előforduló viharkárok és villámcsapás következtében keletkezett tűz és épületkárok felszámolására irányult.
Minden gyakorlat célja, hogy valósághű körülményeket teremtsen. Az időjárás ideális körülményeket teremtett résztvevő önkéntesek és hivatásosok számára, akik esőben szélben tettek eleget gyakorlat követelményeinek végezték a káresemény felszámolását, bajbajutott embertársaink mentését, igy mutatták be tudásukat, együttműködési készségüket. A lakosság biztonságát szolgáló esemény végrehajtása során.
A Fővárosi Polgári Védelmi és Katasztrófavédelmi Szövetség közel egyidőben a gyakorlat közeli helyszínre szervezte a 2017. évi Felmenő Rendszerű Katasztrófavédelmi Ifjúsági Verseny fővárosi döntőjét így versenyen résztvevő csapatok is információt kaptak a projekt céljairól megismerhették az önkéntes és hivatásos együttműködés feladatait egy feltételezett káresemény felszámolása során. A versenyen résztvevők projekt rendezvénybe való egyfajta elkötelezett nyilvánosságként bevonásával, a szövetség nem titkolt célja a katasztrófavédelem területén szolgálatot vállaló önkéntes szervezetek utánpótlásának segítése volt.
A gyakorlat forgatókönyve szerint, 2017. április 18-án éjszaka és másnap, a hajnali órákban egy heves időjárási front érte el Budapest és Pest megye területét, az Országos Meteorológiai Szolgálat harmadik fokozatú (piros) riasztás adott ki a főváros területére, valamint a budakeszi, az érdi, a pilisvörösvári, a ráckevei és a szigetszentmiklósi járásokra. A kialakuló vihar 120 km/órás széllel söpört végig a területen, amelynek következtében fák dőltek ki, jégeső pusztított, villámcsapások okoztak tüzeket és özönvíz szerű esőt, amelynek következtében ingatlanok is víz alá kerültek. A nagy erejű szél és földcsuszamlások miatt, lakóépületek rongálódtak meg és váltak lakhatatlanná.
A feltételezett helyzet szerint, a törmelékek illetve a kidőlt fák miatt, többen megsérültek és beszorultak a megrongálódott épületekbe, sokan megrémültek és elhagyták lakóhelyüket. A hivatásos tűzoltóságok egységei a lakott területeken keletkezett nagy kiterjedésű káresemények felszámolását a lakossági bejelentések után éjszaka megkezdték, de a főváros bevetés-irányításához folyamatosan, tömegesen érkeztek a további károkról bejelentések.
A hivatásos erők leterheltsége miatt, a gyakorlat reggelén a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója bevonta az önkéntes mentőszervezeteket a mentésbe és a károk felszámolásába. A helyszínre kiérkezett Békásmegyeri Katasztrófavédelmi Őrs gépjárműfecskendője a terület és az épület felkutatásához, a tűzoltási tevékenység megerősítéséhez és a feltételezett sérültek alpin technikával történő mentéséhez önkéntes erők bevonását kéri. Riasztásra kerül és a katasztrófa őrs állományával közösen beavatkozott a Zuglói Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a Budapest Mentőszervezet és a Közép-Budai Önkéntes Polgári Védelem, valamint Vöröskereszt csoportja. A kárterületen, együttesen hajtották végre a mentés, és az ideiglenes helyreállítás munkálatait: például, a sérülteket kötéltechnikai eszközök alkalmazásával mentették ki az épületből a veszélyessé vált épületbejutás és a további károk elkerülése érdekében épület megerősítést a megrongálódott épület részek megtámasztását alkalmazták.
A gyakorlat célja az volt, hogy a hivatásos egységek és az önkéntes egyesületek közötti együttműködés, a közös beavatkozás hatékonysága növekedjen. Az állami, önkormányzati és a civil katasztrófavédelmi beavatkozó kapacitások együttes hatékonysága, a lakosság biztonságának fontos tényezője.